24-C# ToolTip Kullanımı ve Özellikleri,C# Dersleri 2018

14
35



C# form dersleri 2018 kapsamındaki 24. eğitim videosu ile C# ToolTip nedir?, C# tooltip kullanımı ile özellikleri anlatılmaktadır.

C# ToolTip Nedir?

ToolTip kelimesinin Türçe karşılığı ipucudur. C# Windows Form uygulaması yürütüldüğünde, kullanıcı TextBox gibi kontrollerin üzerine mouse ile geldiğinde çalışır. Kontrolün üzerine gelindiğinde bir baloncuk içerisinde ipucu metni görüntülenir. ToolTip nesnesi Timer nesnesinde olduğu gibi formun kendisine değil, formun alt kısmındaki bir panele eklenir. ToolTip nesnesinin projeye eklenmesi ile form ve üzerindeki TextBox, RadioButton gibi tüm nesnelere ipucu eklenmesine izin verilmiş olur.

C# ToolTip Kullanımı

toolTip1 isimli nesne projeye eklendikten sonra, form veya üzerindeki her hangi bir nesne seçilir. Daha sonra Properties panelinden ToolTip on toolTip1 özelliğinin karşısına mouse ile kontrolün üzerine gelindiğinde görüntülenecek ipucu metni yazılır.
C# ToolTip Özellikleri
Name: toolTip kontrolünün ismi olup ileri seviye programlama bilgisine sahip değilseniz değiştirilmesi önerilmez.
Active: toolTip1 kontrolünün aktiflik pasiflik durumunu belirleyen özelliktir. Bu özellik false olarak belirlenirse, kontrollere ipucu metni atansa ve mouse ile üzerine gelinse dahi ipuçları görüntülenmeyecektir.
AutomaticDelay: Otomatik gecikme anlamına gelir. Proje yürütüldüğünde ve mouse her hangi bir kontrolün üzerine geldiğinde kaç milisaniye sonra ipucu metninin görüntüleneceğini belirleyen özelliktir. Varsayılan değeri 500 milisaniye yani yarım saniyedir.
AutoPopDelay: İpucu metninin kaç milisaniye görüntüleneceğinin belirlendiği özellik olup, varsayılan değeri 5000 milisaniye yani 5 saniyedir.
BackColor: Kullanıcıya gösterilen ipucu metin baloncuğunun arka plan rengidir.
ForeColor: İpucu metninin yazı rengidir.
ÖNEMLİ NOT: Properties panelinden veya kod ile ForeColor ve BackColor özelliklerini değiştirsek dahi proje yürütüldüğünde bu değişikliklerin gerçekleşmediği görülecektir. ToolTip nesnesinin ForeColor ve BackColor özelliklerini değiştirmek için programlama bilgimizin ileri seviye olması gerekir. Ancak aşağıdaki yöntemle de bu değişiklikler mümkündür.
Solution Explorer panelinden Program.cs isimli dosyayı açıp, aşağıda seçili olan Application.EnableVisualStyles() komut satırını siliniz. Application.EnableVisualStyles() nedir?. Bu yöntem uygulamalar için hazır görsel stiller (renkler, yazı tipleri, temalar ve benzeri) sağlar. Bu satırı sildiğimizde ToolTip nesnesinin arka plan (BackColor) ve ön plan (ForeColor) renkleri değiştirebiliriz. Fakat unutmamamız gereken biz bu satırı sildiğimiz için form ve üzerine eklenen nesnelerin tasarım özelliklerinde de değişiklikler meydana gelebileceğidir.
InitialDelay: Başlangıç gecikmesi anlamına gelir. AutomaticDelay (Otomatik Gecikme) değeri değiştirildiğinde InitialDelay değeri de aynı değeri alır.
IsBalloon: İpucu metni yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi normalde bir dikdörtgen çerçevesi içerisinde görüntülenir. Ancak normalde false değerini taşıyan bu özellik true olarak değiştirilirse ipucu metni aşağıdaki şekilden de görüleceği üzere bir baloncuk içerisinde görüntülenir.
ToolTipIcon: İpucu ikonu anlamına gelir. None (Hiç), Info (Bilgi), Warning (Uyarı) ve Error (Hata) seçimlerini içerir. None seçimi yapıldığında ipucu metninde ikon görünmez, aksi durumda hangi seçim yapılmışsa ona göre ikon görüntülenir. Örneğin; Warning (Uyarı) seçimi yapıldığında aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan ikon ipucu kutusunda görüntülenir.
ToolTipTitle: İpucu başlığı anlamına gelir. Buraya yazılan metin tüm kontrollere ait ipucu kutularında başlık olarak görüntülenir. Örneğin; ToolTipTitle metni olarak “Boş Bırakılamaz!” metni yazıldığında aşağıdaki görselden de anlaşılacağı gibi ipucu kutusunda metin başlık olarak görüntülenir.
UseAnimation: Animasyon kullan anlamına gelir. Varsayılan değeri true olan bu özellik, false olarak ayarlanırsa ipucu kutusu yada balonu animasyon olmadan direkt görüntülenir.
UseFading: Bu özelliği solma kullan diye isimlendirebiliriz. Varsayılan değeri true olan bu özellik false olarak değiştirildiğinde, ipucu kutusu ekranda belirli bir süre kaldıktan sonra solma efekti olmadan direkt kaybolur.
~
Web Sitesi ►
~
Yeni videoları kaçırmamak için ►
C# Form Dersleri eğitimi için ►
C# Console Dersleri eğitimi için ►
~
Facebook ►
Google+ ►
Twitter ►
Tumblr ►
Blogger ►

Nguồn:https://wijstaanvooronzegrondrechten.org/

14 COMMENTS

 1. Udemy C# Dersleri ile Programlama Temelleri | Visual Studio 2019 eğitimi yayınlandı.
  http://bit.ly/csharpdersleri

  Ülkemizin yazılım alanındaki gelişimine katkıda bulunmak için hazırladığımız eğitimler devam ediyor.
  Eğitime ve öğrenmeye değer veren, emeğin farkında olan ve bu emeği takdir etme erdemini gösteren herkese yürekten teşekkür ederim.

 2. Hocam teşekkürler gerçekten çok işime yaradı.
  Bu tür şeyler bir projede biraz boş gibi gözüksede, projeye bir cazibe katıyor. kullanıcıdan yana olumlu cevaplar almamızı az da olsa sağlıyor.

 3. Amacım saygısızlık değil, yazılımcı olan biri her zaman araştırma yapmalı ve daha fazla öğrenmeyle kendini geliştirmeli olduğunu düşünüyorum türkçe kaynak olarak gerçekten çok yararlı eğitimler veriyorsunuz bunun için çok teşekkür ederim ayrıca https://www.youtube.com/watch?v=izv5S38ctBs bu sayfadaki videoda kodla arka plan rengi ve yazı rengini değiştirebilirsiniz hiç bir özelliği kapatmadan 🙂

 4. Çok güzel konular anlatıyorsunuz devamlı olması dileğiyle. İnşallah derslerin sonunda güzel bir proje anlatırsınız klasik piyasada olanların dışında bir proje tabi. İyi çalışmalar kolay gelsin

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here